Kino Nowość

ul. Potockiego 3, 42-500 Będzin
Dodatkowe informacje

Kino Nowość w Będzinie to małe kameralne kino z 200 miejscami. Jedyne w Będzinie. Jego właścicielem jest Lucyna i Marek Czajka. Kino mieści się w najstarszej części miasta, w jednej z największych kamienic przy ulicy Potockiego 3. Kamienica w latach dwudziestych ubiegłego wieku należała do obywatela żydowskiego pochodzenia Wienera i tętniła życiem.

Jak czytamy w książce “Synagoga Mizrachi” autorstwa Adama Szydłowskiego: >> To był “mały Będzin”, tu działo się wszystko, była synagoga, szkoła, kawiarnia (...) Tutaj zjeżdżali się cyrkowcy i często zaglądali kataryniarze. (...) Wiener to przede wszystkim istniejące do dzisiaj kino “Nowość” dawniej nazywane Kino-Teatr “Nowości”. (...) na trzecim piętrze był hotel. Na drugim piętrze była drukarnia jakiejś lokalnej gazety, być może żydowskiej. Na wysokości pierwszego piętra, tuż przy kinie, odbywały się uroczystości religijne. W dużej sali miały miejsce modlitwy, tańce, często zaglądał tam sędziwy rabin. Przy ścianie stał wielki ołtarz (aron ha kodesz). Na parterze zaś funkcjonowała restauracja. < < Lata dwudzieste ubiegłego wieku to czas świetności tej kamienicy. Ale kto wie, może i kolejne podobne lata świetności ma ona przed sobą..?

Warto dodać, powołując się na wspomnianą książkę, iż za czasów Wienera było to wyjątkowo piękne kino z balkonami, a na ścianach były sceny, autorstwa syna Wienera, z filmów okresu międzywojennego.

Zdjęcia obiektu