Kino Orzeł
Narodziny bydgoskiego kina Orzeł sięgają początków XX wieku kiedy to w roku 1929 przy ulicy Marcinkowskiego (wtedy nr 4 dziś 12) powstało nieme kino Oko. W kolejnym dziesięcioleciu nazwa dwukrotnie uległa zmianie, początkowo na kino Rewia, a w roku 1937 na kino Kapitol.
Poza seansami kinowymi odbywały się tu koncerty estradowe, co było bardzo charakterystyczne dla tego miejsca. W latach okupacji niemieckiej w Bydgoszczy funkcjonowało jedynie pięć kin - w tym kino Kapitol (pod nazwą Capitol), które wyświetlały tylko filmy niemieckie. Po wojnie wszystkie kina zostały upaństwowione, wtedy właśnie kino przy ulicy Marcinkowskiego zaczyna funkcjonować pod nazwą Orzeł.
Po roku 1956 nowym nurtem w upowszechnianiu filmów, adresowanym do wyrobionych widzów była działalność Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Grupa entuzjastów doprowadziła do założenia w 1957 r. dwóch tego typu jednostek w Bydgoszczy: DKF „Mozaika” (związanego ze środowiskiem medycznym) i „Rondo” (związanego z Pomorskim Okręgiem Wojskowym). Główną formą pracy klubu Mozaika, mieszczącego się kinie Orzeł przy ul. Marcinkowskiego było wyświetlanie filmów w cyklach tematycznych, spotkania z twórcami filmowymi, wieczory dyskusyjne, a od 1968 r. prowadzenie plebiscytu na najlepszy film roku.
Orzeł działa regularnie do końca lat 90 tych. Niestety po roku 2002, kiedy to coraz popularniejsze stały się multipleksy wiele kin studyjnych – w tym kino Orzeł przestało istnieć. Na szczęcie strasząca w okolicy ruina po 10 latach zaczęła odzyskiwać życie. W ten sposób 17 marca 2012 roku stał się ważnym momentem dla historii kina w Bydgoszczy. Po dekadzie nieobecności, ponownie otwarte zostało historyczne Kino Orzeł przy ul. Marcinkowskiego 12. Nowoczesne wnętrze jest sercem nowego budynku Miejskiego Centrum Kultury. W ten sposób do Bydgoszczy wraca po latach pustki kino studyjne z prawdziwego zdarzenia.
Nowe Kino Orzeł ma spełniać zadanie lokalnego kina studyjnego. Kina, które nie będzie wchodziło w konkurencję z multipleksami, będzie za to wspierać lokalnych artystów związanych ze sztuką filmową oraz promować ambitne kino światowe, europejskie i polskie.
Jako element Pracowni Kino i Film Miejskiego Centrum Kultury kino Orzeł aktywie będzie włączać się w działania edukacyjne, cykle filmowe dla seniorów oraz działania udźwiękawiania filmów w A/V Studio. Chcemy żeby kino Orzeł stało się prawdziwym centrum filmowym miasta i regionu.