Powrót po urlopie. Jak zminimalizować stres?

18 sierpień / Biznes

Urlop. Czekamy na dni wolne, by zregenerować siły i nabrać motywacji. Wakacje to doskonały moment na naładowanie akumulatorów. Jednak powrót do pracy po urlopie okazuje się dla wielu z nas dużym wyzwaniem i zazwyczaj nie należy do najprzyjemniejszych. Jak wskazują wyniki badań, aż 40 proc. pracowników jest bardziej zestresowana po urlopie niż przed.

Powrót do pracy to wyzwanie. Nagła zmiana trybu życia i konieczność ponownego wdrożenia się w obowiązki zawodowe znacząco oddziałują na komfort psychiczny pracowników. Stres związany z powrotem może się objawiać bólami głowy, apatią i trudnością z koncentracją. Rozwiązaniem na „back to work blues”, czyli zespół napięcia powakacyjnego, jest odpowiednio długi urlop oraz mądry powrót do pracy.

Zapracowani

Przeprowadzone przez Institute of Leadership and Management badania pokazują, że co trzeci pracownik podczas dni wolnych od pracy sprawdza służbowe maile, a aż 80 proc. z nich odpowiada na nie. Co więcej, blisko połowa ankietowanych odbiera telefony służbowe, a co dziesiąty pracownik nawet pojawia się w biurze! To wszystko składa się na to, że 40 proc. odpoczywających czuje się bardziej zmęczona po urlopie niż przed. Nieustanny kontakt w czasie urlopu nie tylko może być przyczyną wyrzutów sumienia, lecz także być dużo bardziej stresujący niż praca w normalnym trybie. Wykazano silną zależność pomiędzy stresem związanym z wyjazdem a samopoczuciem – wyższy poziom zadowolenia na urlopie osiągamy poprzez skuteczne planowanie.

Zmotywowani

Powroty do służbowych obowiązków nie należą do łatwych, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę wyniki amerykańskich badań, które pokazują, że coraz więcej pracowników świadomie skraca swój urlop. Jak uzasadniają, powodami takiego postępowania jest obawa, że urlop może wpłynąć na spowolnienie rozwoju kariery zawodowej, a zbyt długi wypoczynek od pracy może zostać negatywnie odebrany przez przełożonego. Ale to błąd! Projekt „Time Off” pokazuje, że ludzie, którzy w pełni korzystają z okresu urlopowego mają o 6,5 proc. większe szanse na podwyżkę lub awans, bo wypoczęci pracujemy efektywniej, jesteśmy bardziej kreatywni i zmotywowani do działania.

Back to work blues

Aby osiągnąć dobre wyniki w pracy, dla naszego mózgu niezbędny jest wypoczynek. Odpowiednio długi urlop oraz mądry powrót do pracy pozwolą uniknąć stresu pourlopowego, zwanego także Zespołem Napięcia Powakacyjnego. Planowanie wypoczynku przede wszystkim należy rozpocząć od odpowiedniego nastawienia – czasu wypoczynku nie powinniśmy poświęcać na sprawy zawodowe, nawet o nich myśląc. Warto pozwolić sobie na sprawną, ale nie gwałtowną adaptację po powrocie. Pomocne okazuje się sporządzenie dokładnego harmonogramu pracy i sukcesywne realizowanie poszczególnych zadań. Zdaniem psychologów idealny czas trwania urlopu to 2–3 tygodnie. Ważne jest także dbanie o codzienną dawkę relaksu w okresie między wakacyjnymi wyjazdami – aktywność fizyczna, wyjścia do kina i teatru czy spotkania ze znajomymi.