Zespół napięcia powakacyjnego – jak znaleźć motywację do pracy?

23 sierpień / Biznes

Wszystko, co dobre… Zasada ta dotyczy również wakacyjnych urlopów. Powrót do pracy bywa wyzwaniem i często nie należy do najprzyjemniejszych. Szczególnie, że problem stresu powakacyjnego dotyka 70 proc. pracujących Europejczyków.

Jak wynika z badań TripAdvisor, „back to work blues” – zespół napięcia powakacyjnego, dotyka 70 proc. czynnych zawodowo Europejczyków. Jak go rozpoznać? Objawia się m.in. bólami głowy, problemami z koncentracją, bezsennością, obniżeniem nastroju, brakiem zainteresowania obowiązkami zawodowymi, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Symptomy te najczęściej ustępują po kilku dniach, gdy organizm przystosuje się do nowych warunków. Niestety mogą się także przerodzić w depresję. Jak znaleźć w sobie motywację do pracy?

Bądź aktywny!

Kiedy odczuwasz spadek motywacji, postaw na aktywność fizyczną. Ruch prowadzi do wydzielania endorfin, czyli hormonu szczęścia. Siłownia, taniec, basen, fitness, jazda na rowerze czy po prostu spacer – dopasuj aktywność do własnych upodobań. Regularny trening sprawi, że Twój mózg zacznie myśleć pozytywnie i będzie bardziej efektywny. Na szczęście coraz więcej pracodawców promuje zdrowy styl życia wśród swoich pracowników, może w ramach benefitów prozdrowotnych możesz korzystać z karty sportowo-rekreacyjnej lub przed Twoim biurem stoją stojaki na rowery.

Korzystaj z dłuższego dnia dopóki jest taka możliwość. Idź do kina, spotkaj się z przyjaciółmi, wybierz się do parku. Masz mnóstwo możliwości na relaks po dniu pracy. Jeśli zadbasz o balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, będziesz lepiej funkcjonować na obu płaszczyznach.

Postaw na zdrowie!

Czy wiesz, że na Twoje zapasy codziennej energii wpływa także to, co spożywasz? Wzbogać swoją dietę o warzywa, owoce i wodę. Zdrowy styl życia zwiększa również wydajność pracy. Co nie tylko jest z korzyścią dla firmy, lecz też pracowników, którzy coraz częściej doceniają propracownicze przedsiębiorstwa.

Przestań narzekać!

Jako Polacy lubimy sobie ponarzekać, ale musisz wiedzieć, że to negatywnie odbija się na podejściu do obowiązków oraz na relacjach ze współpracownikami. To, że narzekanie jest szkodliwe, potwierdzają nawet badania. Co prawda, pozwala ono nam poczuć się lepiej, ale tylko przez chwilę! Potem źle wpływa na nasz mózg i pracę.

Wszystko w swoim czasie!

Z badań wynika, że część osób nawet w trakcie urlopu zagląda i odpisuje na firmowe maile, odbiera służbowe telefony. To błąd, za który możesz zapłacić spadkiem formy w kolejnych miesiącach. A to nie wszystko, coraz więcej amerykańskich pracowników świadomie ogranicza czas poświęcony na urlop w obawie, że dni wolne mogą wpłynąć na spowolnienie rozwoju kariery zawodowej.

Równie ważny jest także umiejętny powrót z wakacji. Nie rzucaj się w wir pracy, chcąc nadrobić na raz wszystkie zaległości. Zbyt intensywny start po urlopie może sprawić, że organizm utraci odporność, czego konsekwencją jest większa podatność na choroby.

I pamiętaj! Wypoczęty pracujesz lepiej. Odpoczynek korzystnie wpływa na efektywność i motywację do działania.