6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO PIĆ WIĘCEJ WODY

03 kwiecień / Dieta

Wiosna, lato, jesień, zima… obserwując tendencję spadkową w piciu wody w zimie wśród moich podopiecznych, mogę pokusić się o wyciągnięcie wniosku, że w tym okresie statystyki nawadniania  zdecydowanie maleją. Dlaczego tak się dzieje? Możliwe, że powodem jest fakt, iż jednym z podstawowych zadań wody jest schładzanie organizmu, a w okresie zimowym podświadomie szukamy czegoś rozgrzewającego. W cieplejsze dni natomiast organizm samoczynnie wypaca więcej wody, co powoduje zwiększenie ilości jej dostarczania. Jednak niezależnie od tego, czy to zima czy lato, wiele zyskujesz, pamiętając o tak prostej czynności, jak wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu doby!

1. Najprostszy sposób na przyspieszenie metabolizmu i usprawnienie termogenezy

Woda z fizjologicznego punktu widzenia jest substratem wielu reakcji metabolicznych w organizmie. Najprościej mówiąc, gdy zabraknie tej substancji w Twoim organizmie, pewne reakcje w nim nie zajdą. Co więcej, jeśli podczas aktywności fizycznej nie dostarczysz odpowiedniej ilości płynów, to Twój organizm będzie się przegrzewał. Możesz zaobserwować wśród swoich znajomych z treningu, iż ci, którzy nawadniają się sukcesywnie – pocą się więcej. A ci, którzy nie żyją w przyjaźni z wodą – mniej się pocą, a ich twarze nabierają koloru buraczkowego. Możesz mieć pewność, że ich organizm ma trudności z usuwaniem metabolitów powstających na skutek wysiłku fizycznego, a brak sprawnej termogenezy to mniejsza wydolność i mniejsze możliwości oczyszczania organizmu.

2. Najprostszy sposób na oczyszczanie limfy

DETOKS! Woda pomaga filtrować i oczyszczać. Podczas przykładowego spalania tkanki tłuszczowej powstaje ogromna ilość toksyn, które to umiejscowione były właśnie w nadmiernej ilości tłuszczu. Jeśli w określonym czasie nie dostarczysz odpowiedniej ilości wody, to Twoja limfa wręcz będzie niezadowolona z nawału toksyn. A co więcej, Ty odczujesz to w swoim samopoczuciu. Jeśli jest Ci znane uczucie zmęczenia na początku procesu redukcji, bardzo możliwe, że Twój organizm próbuje się oczyścić z produktów przemiany materii, ale nie ma ku temu możliwości!

3. Najprostszy sposób do walki z efektem „pomarańczowej skórki”, czyli cellulitem!

Złogi, grudki, nierówności… problem wielu kobiet pojawiający się na udach czy brzuchu. Zamiast ponosić ogromne koszty na kosmetyki „antycellulitowe” pomyśl, jak zadziałać na limfę od wewnątrz. I tutaj znowu na pomoc przychodzi woda.

4. Walory estetyczne: młody organizm to nawodniony organizm – wygładzenie cery, uelastycznienie skóry, wypełnienie nierówności

Gdzie jest woda, tam jest tlen, a gdzie jest tlen, tam jest życie! Czy kojarzysz efekt papierowej twarzy? Bądź skórę, która jest mało napięta i nieelastyczna? Czy wiesz, że najlepszym i najprostszym sposobem na dodanie życia Twojej skórze jest picie odpowiedniej ilości wody?! Jeśli zauważysz, że Twoja skóra jest mało plastyczna, to znak, że jesteś odwodniony.

5. Z treningowego punktu widzenia nawodnienie podczas i przed, ale i po treningu, to pierwszy krok do udanej i pełnej regeneracji organizmu!

Nie posiłek, nie odżywka, a nawodnienie to priorytet właściwej i skutecznej regeneracji. Odpowiednia ilość płynów przyjęta przed treningiem doda Ci siły i odsunie zmęczenie w czasie. Regularne uzupełnianie wody podczas wysiłku fizycznego pozytywnie wpłynie również na Twoje możliwości treningowe. A dostateczne nawodnienie po treningu – wspomoże regenerację.

6. Poprawa filtracji nerek

Masz wątpliwości? Możesz to sprawdzić, wykonując badania laboratoryjne. Poproś o zbadanie tzw. eGFR z krwi. Jeśli poziom jest nieco obniżony – jest to pierwszy sygnał dla Ciebie do poprawy tzw. przesączania kłębuszkowego. Oczywiście możesz też sprawdzić kompleksowo kondycję swoich nerek, wykonując podstawowe badania z krwi: kreatynina, kinaza kreatynowa, mocznik i kwas moczowy, jak i podstawowe badanie moczu. Co jakiś czas warto wykonać również USG organów, aby wykluczyć ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych.

Poniżej kilka dobrych rad, jak właściwie się nawadniać:

  • dodaj odrobinkę soli himalajskiej do wody, którą wypijasz w ciągu dnia,
  • wodę, którą nawadniasz się podczas ciężkiego treningu i po jego zakończeniu, wzbogać o elektrolity,
  • małymi łyczkami do celu,
  • pamiętaj! woda wodzie nierówna – w zależności od zapotrzebowania wybierz wysoko, średnio bądź niskozmineralizowaną,
  • jeśli w ciągu dnia zapomnisz o odpowiednim nawadnianiu się postaraj się, jak najwięcej wypić na czczo oraz w nocy, jeśli w trakcie snu się przebudzasz.