CrossFit vs Trening obwodowy – czym się różnią?

14 czerwiec / Trening

Cześć! Pewnie nie raz zastanawiałeś się nad podjęciem regularnej aktywności fizycznej, która pozwoli Ci skutecznie budować wymarzoną sylwetkę i zadba o Twoje lepsze samopoczucie. Dzisiaj opowiem Ci o tym, czym różni się Trening obwodowy od treningu CrossFit. Mam nadzieję, że przeczytasz ten artykuł i zastanowisz się nad tym, która propozycja jest dla Ciebie lepsza. Zacznę jednak od początku – co to właściwie jest ten CrossFit?

Bez wątpienia jest to świetna alternatywa dla monotonnej pracy na siłowni. Wszystkie ćwiczenia, które wykonujesz podczas crossfitu pozwalają zaangażować do pracy całe ciało, co przyczynia się do stopniowego rozwoju wymarzonej sylwetki. Duży nacisk w tego typu aktywności fizycznej położony jest na mięśnie ud, brzucha a także pośladków.

Pamiętajmy, że CrossFit jest treningiem przeznaczonym dla osób zdrowych. Sprawdzi się zarówno u sportowców, jak i osób początkujących. Najistotniejszym elementem crossfitu jest właściwe dopasowanie ćwiczeń do możliwości trenującego.

Trening obwodowy a CrossFit – czym to się różni?

Na pierwszy rzut oka obie aktywności fizyczne, czyli trening obwodowy i crossfit, mogą wydawać Ci się podobne. W rzeczywistości to tylko pozory. Dużą zauważalną różnicą pomiędzy obiema formami treningowymi jest to, że crossfit wykorzystuje ciężar własnego ciała jako podstawowe obciążenie, natomiast w treningu obwodowym stosuje się hantle czy sztangi.

CrossFit jest kompleksowym treningiem ogólnorozwojowym i nie wymaga dodatkowego wsparcia w postaci ćwiczeń siłowych. Istnieje też spora rozbieżność w technice wykonywania ćwiczeń oraz samego planu treningowego.

Porównanie ćwiczeń w treningu CrossFit i Treningu obwodowym

Przejdźmy teraz do różnic pomiędzy ćwiczeniami wykorzystywanymi w crossficie a treningu obwodowym. W pierwszym przypadku zajęcia bazują na połączeniu różnych form aktywności fizycznej. W CrossFicie znajdziesz połączenie ćwiczeń kulturystycznych z aerobowymi, które angażują całe Twoje ciało do pracy. Trening obwodowy jest dużo bardziej ubogi i prostszy w swojej formie. Skupia się raczej na konkretnej partii mięśniowej.

Warto zauważyć, że w obu treningach tempo wykonywania ćwiczeń jest inne. Zajęcia CrossFit wymuszają znacznie szybsze tempo i dużą dynamikę. W przypadku treningu obwodowego jest chwila na odpoczynek i złapanie oddechu. Nie sposób nie nawiązać też do samej funkcjonalności obu form treningowych. W przypadku treningu obwodowego dochodzi do spinania mięśni i izolowania poszczególnych partii ciała. Trening CrossFit opiera się na naturalnym ruchu, gdzie mięśnie pracują z maksymalną wydajnością.

Często słyszę też pytanie: czy istnieje różnica w czasie pomiędzy tymi treningami? TAK! CrossFit może trwać zaledwie od kilku minut do maksymalnie trzydziestu. Wynika to z tego, że CrossFit stawia na szybkie i intensywne tempo. Trening obwodowy jest znacznie wolniejszy i trwa dłużej. Powtórzenia są liczone i każde kolejne ćwiczenie przechodzi z jednego w drugie.

Co zatem trenować? Wszystko zależy od tego, jaki cel treningowy sobie postawisz. Zdecydowanie obie formy mają swoje plusy i minusy. Myślę, że aby podjąć decyzję o tym, co jest dla Ciebie najlepsze warto skonsultować się z doświadczonym trenerem personalnym.