Przerwa od ćwiczeń – jak wrócić do formy? Od jakich ćwiczeń zacząć?

23 czerwiec / Motywacja

Czasem z różnych powodów musimy przerwać regularne treningi. Taka sytuacja jest zawsze dużą zmianą dla naszego organizmu. Tracimy formę, nad którą pracowaliśmy i po dłuższym czasie trudniej jest nam wykonywać ulubione ćwiczenia. Powroty do treningu nie są łatwe – nawet pomimo dużej motywacji, nie będziemy od razu gotowi na intensywny trening. Bez odpowiedniego przygotowania możemy nabawić się kontuzji lub szybko się zniechęcić. Jak przerwa od treningu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? Od jakich ćwiczeń zacząć pracę nad powrotem do formy? Czytajcie dalej!

 

Wpływ przerwy w treningach na organizm

Każdy, kto regularnie uprawia sport wie, jak ważny jest odpoczynek od wysiłku. Kluczowe dla osiągnięcia najlepszych rezultatów jest stosowanie odpowiednich proporcji między okresami pracy i relaksu. Krótka przerwa od ćwiczeń pobudza organizm do odnowy biologicznej oraz przywraca homeostazę, czyli prawidłową równowagę funkcjonowania organizmu. Czasem jednak życie pisze różne scenariusze i pomimo chęci, jesteśmy zmuszeni do dłuższego odpoczynku od treningów. Pierwsze skutki takiej przerwy odczuwamy dość szybko – nasz organizm źle czuje się bez ruchu i wysyła nam odpowiednie sygnały. Zazwyczaj pierwszymi objawami braku aktywności jest ociężałość, szybsze męczenie się, brak chęci do działania. Dłuższy odpoczynek od ćwiczeń powoduje również zmniejszenie się objętość krwi, gęstości naczyń włosowatych oraz wzrost tętna, skutkiem czego stajemy się mniej odporni na wysiłek i odczuwamy spadek kondycji.

 

Jak wrócić do formy po długiej przerwie?

Po kilkutygodniowej przerwie od ćwiczeń nasz organizm potrzebuje czasu, aby ponownie zaadaptować się do regularnych treningów. Przyjmuje się, że okres ten powinien trwać 4-6 tygodni. Nie rzucajmy się więc od razu na głęboką wodę – zbyt intensywne treningi to duże ryzyko kontuzji, a w efekcie powód kolejnej przerwy. Początkowo możemy czuć się zirytowani tym, że nie mamy wystarczająco siły do wykonywania ulubionych ćwiczeń, które przedtem nie sprawiały nam trudności. Nie powinno być to jednak powodem do wymówek od treningów! Stawiajmy sobie małe, realne cele, by stopniowo zwiększać poprzeczkę. W pewnym momencie sami poczujemy, że możemy pozwolić sobie na więcej powtórzeń. Dobrym rozwiązaniem dla sportowców, którzy chcą bezpiecznie wrócić do formy jest także trening pod okiem trenera. Instruktor fachowym okiem oceni nasze możliwości i pomoże nam dobrać najlepszy zestaw ćwiczeń.

 

Od jakich ćwiczeń zacząć pracę nad formą?

Na początku warto podkreślić, że każdy trening – bez względu na długość okresu bez ćwiczeń – powinien rozpoczynać się od rozgrzewki. Najlepiej, by była ona stałym elementem ćwiczeń, gdyż dzięki niej przygotowujemy mięśnie do wzmożonej pracy oraz powoli pobudzamy układ krwionośny. Powrót do pełnej formy to proces. Nie wrócimy do niej z dnia na dzień, dlatego najpierw skupmy się na treningu z ciężarem własnego ciała, nim sięgniemy po dodatkowe obciążenia. To  najbezpieczniejsza forma aktywności, która wyznacza naturalną górną granicę możliwości organizmu. Nie przesadzajmy z ilością ćwiczeń i ich intensywnością – powrót do ulubionych aktywności zawsze wymaga cierpliwości i dużego zaangażowania z naszej strony. Pierwsze treningi warto układać w taki sposób, jak osoby początkujące. Nie musimy się jednak obawiać, że niższa intensywność opóźni pracę nad wyznaczonym celem – dzięki tzw. pamięci mięśniowej szybciej zauważymy pożądane efekty.

 

Wybierz ulubioną formę aktywności i wróć do formy na wakacje! Z kartami FitProfit i FitSport zyskasz dostęp do wielu obiektów sportowo-rekreacyjnych w Twojej okolicy. Siłownia, zajęcia grupowe, basen, wspinaczka – Ty wybierasz!