Łyżwiarstwo dla początkujących. Jakie łyżwy wybrać?

06 grudzień / Trening

Wraz z pojawieniem się pierwszych mrozów często nabieramy ochoty, by wybrać się na lodowisko. Jazda na łyżwach to świetna zabawa i dobry pomysł na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Zanim jednak zaczniemy śmigać po lodzie, powinniśmy zastanowić się, jaki rodzaj łyżew wybrać. Dobrze dobrany sprzęt musi być dostosowany do stylu jazdy i rozmiaru stopy – tylko wtedy będziemy mogli czuć się w pełni komfortowo i bezpiecznie. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z łyżwiarstwem, to koniecznie czytaj dalej!

Jakie są rodzaje łyżew?

Praktycznie każda dziedzina sportu wymaga dobrego przygotowania i zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Nie inaczej jest w przypadku łyżwiarstwa. Początkujący miłośnicy jazdy na lodzie powinni przede wszystkim dobrać łyżwy do preferowanego stylu jazdy. Wyróżniamy trzy typy łyżew, dzielone ze względu na rodzaj ostrza i typ zabudowy:

  • Łyżwy figurowe – ich charakterystyczną cechą jest lekkość i ostro zakończone ząbki z przodu. Przeznaczone są do wykonywania precyzyjnych ruchów na lodzie. To właśnie w łyżwach do jazdy figurowej najłatwiej będzie nam skakać i robić piruety. Figurówki to dobry wybór dla każdego – bez względu na płeć, wiek i zaawansowanie w jeździe po lodzie.
  • Łyżwy hokejowe – są bardzo stabilne i mocno zabudowane. Zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy i pozwalają zwiększyć kontrolę hamowania. Idealnie nadają się do szybkiego śmigania po lodowisku. Dobre zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
  • Panczeny – wykorzystywane do szybkiej jazdy po specjalnie przygotowanych torach. Charakteryzują się długim ostrzem, które umożliwia osiąganie dużych prędkości. Są stosunkowo mało popularne, to raczej rodzaj stworzony dla profesjonalnych łyżwiarzy jeżdżących w stylu szybkim.
Łyżwy dla początkujących – które wybrać?

Początki na lodowisku bywają trudne, szczególnie w źle dobranych i niewygodnych łyżwach. Niezwykle ważny jest więc wybór odpowiednego rozmiaru – łyżwy muszą być dopasowane do stopy i nie mogą zbyt mocno jej uciskać. Początkującym poleca się łyżwy figurowe bądź hokejowe – w zależności od preferowanego stylu jazdy. Do amatorskiej zabawy w zupełności wystarczą klasyczne modele dostępne w wypożyczalniach i sklepach sportowych. Warstwa wizualna nigdy nie powinna nam przysłaniać funkcjonalności sprzętu. Pamiętajmy, że komfort i bezpieczeństwo to priorytet!

Łyżwy dla dzieci

Dzieci zawsze powinny jeździć w łyżwach przeznaczonych dla najmłodszych miłośników łyżwiarstwa. Są to sprzęty ze specjalnymi oznaczeniami, zazwyczaj wyposażone również w możliwość regulacji rozmiaru. To rozwiązanie sprawia, że łyżwy przydają się nie tylko na jeden sezon. Zawsze wybierajmy dla naszych pociech jedynie łyżwy dziecięce – są one znacznie lżejsze, a ich konstrukcja została przemyślana z myślą o osobach o mniejszej wadze ciała. Figurowe czy hokejowe? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Po prostu wybierz ten rodzaj łyżew, który umożliwi Ci jazdę w ulubionym stylu i pozwoli dobrze się bawić!