Jak jazda na łyżwach wpływa na zdrowie i kondycję?

11 grudzień / Trening

Zima to czas, gdy dużo trudniej zmotywować nam się do uprawiania aktywności fizycznej. Niska temperatura zniechęca do wychodzenia z domu – wolimy położyć się pod ciepłym kocem i oglądać ulubiony serial. Brak ruchu może jednak skutkować spadkiem formy i pojawieniem się dodatkowych kilogramów, a tego przecież chcemy uniknąć! Dobrze więc znaleźć czas na sport – zimowe aktywności to doskonała zabawa i świetny sposób na utrzymanie szczupłej sylwetki. Dobrym tego przykładem jest jazda na łyżwach, z której można czerpać tyle dobrego! Jak łyżwiarstwo wpływa na kondycję i zdrowie? Przekonajcie się sami!

Zalety jazdy na łyżwach

Jazda na łyżwach to aktywność fizyczna, która w przeciwieństwie, np. do narciarstwa, nie wymaga kupowania kosztownego sprzętu. Wystarczy znaleźć najbliższe lodowisko w okolicy i skorzystać z możliwości wypożyczenia łyżew na miejscu. Pierwsze chwile na lodzie mogą być trudne – musimy dać sobie czas, aby nauczyć się utrzymywać równowagę. Łyżwiarstwo właśnie dzięki temu, że początkowo może sprawiać trudności – doskonale poprawia koordynację ruchową, podobnie jak taniec. To jednak nie koniec zalet jazdy na łyżwach! Jedne z najważniejszych korzyści regularnej jazdy na łyżwach to:

  • spalanie kalorii (podczas godzinnej jazdy na łyżwach można spalić od 200 do 800 kalorii – w zależności od intensywności treningu)
  • dobra kondycja
  • większa odporność na choroby i świetne samopoczucie
  • dotlenienie organizmu
  • wzmocnienie mięśni nóg, obręczy biodrowej, rąk i kręgosłupa
  • wyzwolenie produkcji endorfin

Łyżwiarstwo jest sportem typowo aerobowym, co oznacza, że rewelacyjnie wpływa na układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, zmniejszając tym samym ryzyko zawału serca, nadciśnienia i choroby niedokrwiennej serca. Warto o tym pamiętać, gdyż w dzisiejszych czasach choroby serca są prawdziwą zmorą.

Jazda na łyżwach – dla kogo?

Łyżwiarstwo to sport dla tych mniej i bardziej wysportowanych, po prostu dla każdego! Jazdę na łyżwach w szczególności uwielbiają dzieci, które również mogą czerpać wiele korzyści z tej aktywności. Każdy sport doskonale kształtuje charakter najmłodszych i uczy ich dobrych nawyków. Warto zatem już od najwcześniejszych lat zachęcać dziecko do uprawiania wysiłku fizycznego – to z pewnością zaprocentuje w przyszłości! Jazda na łyżwach to aktywność dla każdego – bez względu na wiek. Z powodu śliskiej, niestabilnej powierzchni łatwo jednak podczas jazdy nabawić się kontuzji, dlatego szczególną uwagę na lodowisku powinny zachować: kobiety w ciąży, osoby z urazami, problemami z kręgosłupem bądź zaburzeniami równowagi. Znajdź najbliższe lodowisko (www.fitprofit.pl lub www.fitsport.pl ) w swojej okolicy i zobacz, jak wiele dobrego można zyskać dzięki jeździe na łyżwach. Łyżwiarstwo to świetna rozrywka dla całej rodziny, dlatego nie zwlekaj – zabierz rodzinę lub znajomych i ruszajcie pośmigać po lodzie!