Joga w pracy pozycje, które możesz wykonać, nie wstając od biurka
Każdy miesiąc powinien być Miesiącem Zdrowego Kręgosłupa. Dlaczego? Po pierwsze, powiedzenie „starość, nie radość” już dawno się zdezaktualizowało – teraz wszyscy cierpimy na chorobę, która jest o wiele gorsza dla kręgosłupa o starości. Mowa tu o ośmiogodzinnym bezruchu spowodowanym pracą biurową przy komputerze.
Czy oznacza to jednak, że macie się od razu poddać i zaakceptować swój los? Oczywiście, że nie! Macie wziąć go w swoje ręce. Ba, nawet nie musicie wstawać od biurka, żeby go poprawić. Przygotowaliśmy bowiem dla Was coś specjalnego: jogę, którą możecie ćwiczyć na siedząco.
Zastanawiacie się teraz pewnie, czemu w ogóle należy sobie zaprzątać głowę taką praktyką? Przecież szyja Was aż tak bardzo nie boli. Jeszcze.
Kilkugodzinne siedzenie bardzo osłabia mięśnie, pozostające w nieustannym napięciu. Mięśnie się kurczą i pozostają w tym skurczu, a to przyczynia się coraz większych dolegliwości bólowych oraz nieprzyjemnych usztywnień w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i szyjnym kręgosłupa. Czy zdarzyło się, że było Wam ciężko wstać z krzesła, a ramiona, przygarbione plecy i kręgosłup ćmiły ciągłym bólem?
Długie siedzenie też osłabia mięśnie ud, a także sprawia, że mózg jest coraz gorzej dotleniony. Jedna godzina siedzenia skraca życie o ok. 20 minut, czyli więcej niż wypalony papieros.
Jakby tego jeszcze było mało, wiele godzin pisania na klawiaturze obciąża też nadgarstki i przykurcza palce, przyczyniając się do zmniejszenia zakresu ruchomości nadgarstka, bólu i zwyrodnieniowego zespołu cieśni nadgarstka.
Jak temu wszystkiemu zaradzić? Dobrze, że pytasz. Całkiem przez przypadek mamy kilka wskazówek!
- Pół pozycja skrętu mędrca Matsyendra
Siedzisz teraz na krześle, prawda? Połóż więc dłonie na biurku, a stopy rozsuń na szerokość bioder i dociśnij do podłogi. Ściągnij łopatki i przeciągnij się. Weź głęboki wdech, wyprostuj się, a z wydechem skręć tułów w prawo, łapiąc lewą ręką za poręcz fotela, a prawą za oparcie i spójrz za prawe ramię. Stopy zostają nieruchome. Powtórz pozycję, ale teraz ze skrętem w lewo.
- Pozycja intensywnego rozciągania
Odważ się i wstań, nikt nie patrzy! Weź głęboki wdech i unieś nad barki wyprostowane ręce, a z wydechem pochyl się do przodu i oprzyj łokcie na siedzeniu fotela. Zegnij je i unieś ręce do góry, oddychając głęboko i trzymając ściągnięte łopatki.
- Pozycja krowiego pyska, czyli wariacja znanej z wychowania fizycznego agrafki
Zegnij prawe ramię w łokciu i połóż pomiędzy łopatkami od dołu prawą rękę. Lewą rękę wyprostuj w górze, zegnij w łokciu i złap za prawą rękę na plecach. Pamiętaj o ściągniętych łopatkach i powtórzeniu ćwiczenia na drugą rękę.
- Pozycja (siedzącego) orła
Unieś zgięte w łokciach ręce na wysokość klatki piersiowej i je spleć ze sobą. Prawy łokieć na przedniej stronie lewego ramienia, prawa dłoń przesunięta w prawo i oplatająca lewą dłoń, chwytająca za jej palce. Powtórz pozycję na drugą rękę.
- Splecione palce uniesione do góry
Nazwa tutaj mówi właściwie wszystko. Wyprostuj się, ściągnij łopatki i przyciśnij plecy do oparcia fotela. Spleć palce dłoni i rotując nadgarstki na zewnątrz, wyprostuj łokcie i unieś ręce wysoko nad głowę. Oddychaj spokojnie i głęboko.
- Pozdrowienie zachodu
Zacznij tak, jak we wcześniej pozycji: tylko tym razem ręce nie będą wyciągnięte ponad głowę, a w pozycji modlitwy za plecami. Jak to osiągnąć? Połącz dłonie za plecami z palcami skierowanymi w dół. Przekręć dłonie, kierując palce do góry i przesuń pomiędzy łopatki. Ułóż dłonie jak do modlitwy, wycofaj łokcie i weź głęboki wdech.
- Kot - krowa
Weź głęboki wdech i zaokrąglij plecy, wciągając brzuch i przybliżając głowę brodą do klatki piersiowej. Wypuść powietrze i wygnij się do tyłu, kierując głowę do góry i do tyłu, wyprężając klatkę piersiową. Powtórz kilka razy, rozciągając kręgosłup i oddychając głęboko.
- Skłon do przodu na siedząco
Rozsuń stopy na szerokość bioder, a dłonie złącz w koszyczek za plecami. Wyprostuj się, ściągając łopatki i wyprężając klatkę piersiową. Z wydechem zrób skłon do przodu, ciągnąc wyprostowane ręce do tyłu, a głowę i szyję mając rozluźnione w dole. Wytrzymaj tak pół minuty, oddychając spokojnie.
Do dzieła!