Jak nauczyć się jeździć na łyżwach? Poznaj nasze wskazówki!

20 grudzień / Trening

Pierwsze kroki na lodowisku mogą być sporym wyzwaniem dla naszego ciała i równowagi, lecz nie warto się zniechęcać! Jazda na łyżwach nie wymaga specjalnych umiejętności i tylko z pozoru wydaje się trudna. Na początku mogą zdarzać się upadki, ale dzięki odrobinie chęci i cierpliwości już po kilku wizytach na lodowisku, zaczynamy śmigać i czerpać z jazdy wiele radości. Jeśli obawiacie się, że łyżwiarstwo może sprawiać Wam problemy, to koniecznie przeczytajcie nasze wskazówki, dzięki którym poczujecie się pewniej, stawiając pierwsze kroki na lodzie!

 

Jazda na łyżwach krok po kroku

  1. Odpowiedni strój i sprzęt

Wybierając się na lodowisko, musimy pamiętać o odpowiednim stroju – bez wątpienia przydadzą nam się: ciepłe ubranie, rękawiczki, grube skarpety i oczywiście łyżwy. Na początku możemy również pomyśleć o zabraniu ze sobą ochraniaczy na kolana, gdyż mogą przydarzyć nam się mniej lub bardziej bolesne upadki na lodzie. Ważne jest także mocne związanie cholewki, aby noga w kostce nie miała luzu.

  1. Utrzymanie równowagi

Pierwsze wejście na lodowisko często kończy się problemami z utrzymywaniem równowagi. Traktujmy upadki na lodzie z uśmiechem na ustach – najważniejsze to się nie poddawać! Stawiajmy kroki ostrożnie i powoli. Podstawowym ruchem, od którego zaczynamy naukę jazdy na łyżwach jest odpychanie się wewnętrzną stroną stopy wzdłuż łuku drugiej stopy – musimy zgiąć przy tym lekko kolana i dostawić nogę, starając się utrzymywać obie łyżwy prosto. Powtarzajmy ten ruch po każdym przejechanym odcinku, aż osiągniemy całkowitą wprawę.

  1. Nauka hamowania

Hamowanie to podstawowa umiejętność, która gwarantuje bezpieczeństwo na lodzie. Podczas jazdy na łyżwach nasze ciało musi być rozluźnione i lekko pochylone do przodu, aby zwolnić należy więc ustawić jedną płozą prostopadle do kierunku ruchu, unieść sylwetkę i wyprostować nogi w kolanach – to powinno nas zatrzymać.

  1. Bezpieczne upadanie

Na lodowisku bardzo łatwo o wywrotkę, dlatego konieczna jest nauka bezpiecznego upadania. Na urazy najbardziej narażone są: głowa, łokcie, kość ogonowa i kolana. Zawsze, gdy czujemy, że tracimy równowagę, powinniśmy chronić właśnie te części ciała. Przyciągajmy wtedy odruchowo brodę i dłonie do klatki piersiowej. Przy upadku pamiętajmy o rozluźnieniu się i miękkim ugięciu nóg w kolanach – uchroni nas to przed bolesnymi obrażeniami.

  1. Jazda na łyżwach po kole

Po opanowaniu pierwszych problemów z utrzymaniem równowagi i nauce hamowania, przychodzi czas na wyćwiczenie łagodnego skręcania, które przydaje się w jeździe po łuku. Naukę zaczynamy od ustawienia prawidłowej pozycji – łyżwy łączymy razem, a następnie odpychamy się od powierzchni nogą ustawioną na zewnątrz, przenosząc tym samym ciężar na tę, która skręca. Na koniec utrzymujemy przez chwilę zewnętrzną nogę w górze i dołączamy ją do drugiej łyżwy, ponownie się odpychając. Podstawowe kroki na początku mogą wydawać się trudne, jednak po opanowaniu ich czujemy ogromną frajdę. Pamiętajcie, że jazda po lodzie to przede wszystkim dobra zabawa – cieszmy się nią więc jak najwięcej tej zimy!