Odżywka białkowa - kiedy jest Ci potrzebna?

Odżywki białkowe należą do najczęściej kupowanych suplementów sportowych na świecie. Ale po co właściwie są nam potrzebne?

Odżywka białkowa jako suplement diety ma pomóc dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka w dziennym zapotrzebowaniu. Każdy z nas go potrzebuje, pozostaje tylko odpowiednio obliczyć, czy w pożywieniu dostarczasz wystarczającą jego ilości. Jeśli nie możesz zapewnić odpowiedniej porcji białka z jedzenia (głównie z mięsa), możesz sięgnąć po prostą i łatwą w przygotowaniu odżywkę białkową, która szybko uzupełni niedobory na ten makroskładnik. Odżywki białkowe, co zdecydowanie zalicza się na plus, są też często bardzo smaczne. W sytuacji, kiedy jesteś na restrykcyjnej diecie białkowej, może stanowić smaczny zamiennik słodyczy.

Dzisiejszy rynek suplementów jest bardzo rozwinięty. Na półkach sklepowych znajdziesz bardzo dobrej jakości odżywki białkowe.

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów odżywek białkowych pochodzenia serwatkowego:

  • koncentrat białka serwatkowego (WPC)
  • izolat białka serwatkowego (WPI)
  • hydrolizat białka serwatkowego (WPH)
  • kazeina micelarna

Wymienione poniżej rodzaje odżywek są mniej popularne. Chociaż białko pochodzenia wołowego zaczyna być coraz bardziej dostępne na półkach sklepowych z suplementami.

  • białko wołowe
  • białko jajeczne
  • białko sojowe
  • białko ryżowe
  • białko z konopne

Na pewno znajdzie się jeszcze kilka, które są znacznie mniej znane.

Kiedy stosować odżywkę?

Producenci białek zazwyczaj zalecają stosowanie jej 3 razy w ciągu dnia, ale nie daj się na to nabrać – to tylko zabieg wymuszający szybkie opróżnienie opakowania, na który się łapią najczęściej nowi konsumenci. Odżywka w proszku jest tylko uzupełnieniem diety w ten cenny składnik jakim jest białko. Pora kiedy stosujesz odżywkę nie ma większego znaczenia. Najczęściej używa się białka rano do śniadania, ewentualnie jeszcze po treningu. Błędem nie będzie spożywanie jej również na noc. Odżywkę można używać jako składnik posiłku, np. omlet z płatków owsianych, jajek i owoców, do tego dodajemy odżywkę białkowa o ulubionym smaku.

Rynek suplementacyjny jest już tak duży, że trudno zdecydować, która odżywka będzie odpowiednia. Wyznacznikiem jakości może okazać się cena. Jeśli za 1 kg suplementu zapłacisz mniej niż 60 zł, to uważam, że firma może nie wywiązywać się z tego, co jest zamieszczone na etykiecie. Z drugiej strony, jeśli za 1 kg wydasz więcej niż 120 zł, odżywka może okazać się przepłaconym zakupem. W branży sportowej dużo mówi się o prędkości wchłaniania się białek. Czym szybciej wchłaniana odżywka, tym oczywiście droższa – ale szybciej wcale nie znaczy lepiej! Skłoniłbym się raczej ku odżywkom z umiarkowanym tempem wchłaniania typu WPC, ewentualnie z dodatkiem izolatu, czyli WPI. Bardzo dobrej jakości odżywkę można już kupić w rozsądnej cenie – około 90 zł za 1 kg. Najlepiej, aby zawierała w sobie również enzymy trawienne, które pomogą w przyswajaniu białek.

Odżywka białkowa jest smacznym, lecz niekoniecznym suplementem diety. Jeśli kupujesz białko, zwracaj uwagę na cenę i zawartość enzymów trawiennych. Używaj jej kiedy tylko chcesz, może być też nagrodą za dobry trening!