PRZERWA OD TRENINGU, CZYLI KIEDY DAĆ SOBIE CZAS NA REGENERACJĘ

03 styczeń / Trening

Miłośnicy treningu, a szczególnie endorfin potreningowych bardzo często zapominają o trzeciej składowej całego cyklu treningowego, a mianowicie o regeneracji. Trening, odpowiednie odżywianie, jak i regeneracja to triada. Jedno bez drugiego nie istnieje, a na pewno nie powinno istnieć. Jak uniknąć kontuzji i przetrenowania?

Odpoczynek

Moment regeneracji zależny jest od ilości jednostek treningowych, jakie mamy w założeniu do wykonania, aby w określonym czasie dojść do celu treningowego, jaki sobie obraliśmy. Cele treningowe i cykle treningowe są od siebie zależne. Dlatego pamiętajmy, że nie zawsze większa ilość treningów oznacza szybsze zrealizowanie celu. Granica przetrenowania jest niezwykle cienka.

Superkompensacja

Jest to bardzo ważny element cyklu treningowego. Następuje po regeneracji, poprzedzonej odpowiednio intensywnym treningiem. Jeśli zbyt szybko podejmiemy bodziec treningowy, nie wyczekamy momentu superkompensacji, czyli - mówiąc prostym językiem -  wzmożonej siły do działania.

Sen

Wielu z nas bagatelizuje ten temat. Brak snu to największy wróg dobrej formy i siły na treningu. Podczas nocnej regeneracji nasz organizm za pomocą m.in. takich hormonów jak naturalny hormon wzrostu i melatonina idealnie się regeneruje. Sama melatonina jako hormon to również bardzo mocny i silny antyoksydant. Natomiast hormon wzrostu to ulubiony hormon osób uprawiających sporty siłowe. Jego maksymalny wyrzut osiągniemy w pierwszych kilku godzinach od zaśnięcia.

Odpowiednie posiłki

Bezpośrednio nawiązując do poprzedniego punktu, aby doszło do najlepszej regeneracji nocnej, nasz ostatni posiłek powinien składać się z dobrej jakości węglowodanów. Dlaczego? Węglowodany zapewnią wyrzut insuliny, a jak wiemy, to ona jest kluczem do budowania zarówno komórek mięśniowych, jak i tłuszczowych. A że był to dzień treningowy, o ładowanie komórek tłuszczowych się nie martwmy, pod warunkiem, że nie przesadzimy z ilością węglowodanów w tymże posiłku. Jednak co ważniejsze, z węglowodanów powstanie większa ilość tryptofanu, z tryptofanu melatonina, a to  zapewni jeszcze efektywniejszą regenerację nocną.

Pamiętajmy również o kilku ważniejszych aspektach regeneracji:

  • Więcej jednostek treningowych nie oznacza lepszego efektu. A dobra regeneracja to fundament.
  • Szybka, konkretna akcja treningowa jest efektywniejsza niż długi, jednostajny i przeciągający się w czasie trening. Przykład: regeneracja po długich, jednostajnych jednostkach cardio jest dłuższa niż po szybkich interwałach.
  • Zaplanujmy w roku okres tzw. roztrenowania. Niekoniecznie całkowite zaprzestanie treningów, ale zmieńmy chociaż formę treningu.

Samych owocnych sesji treningowych i kompletnej regeneracji w Nowym 2017 Roku!