Wszystko, co chcesz wiedzieć o salsie!

09 kwiecień / Trening

Salsa jako dyscyplina sportu…

Salsa jest niezwykłym tańcem, który pobudza zmysły. Jest to styl, który łączy w sobie kroki różnych tańców i korzysta głównie z dorobku latyno-amerykańskiego. Jego cechą charakterystyczną są namiętne, płynne ruchy.  Szkoły salsy uczą zatem nie tylko układu kroków, ale również sposobu poruszania się.

 

Czy muszę mieć partnera/partnerkę, aby tańczyć salsę?

Niekoniecznie. Wiele szkół oferuje zajęcia Salsa Solo lub Salsa for Ladies (to kurs specjalnie dla Pań, które chcą pewnie, kobieco i zmysłowo poruszać się na parkiecie) Na tych zajęciach tańczy się indywidualnie. Na zajęcia klasycznej salsy w parach w wielu szkołach również nie trzeba się zapisywać w parach - zapisują się zarówno sami partnerzy jak i partnerki. Szkoły dbają o to, aby na żadnych zajęciach nie tańczyły ze sobą osoby tej samej płci.

 

Jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Zajęcia zazwyczaj zaczynają się rozgrzewką , która jest dobrą okazją do pracy nad rozciągnięciem swoich mięśni i ścięgien. Na początku nauczysz się podstawowych kroków salsy oraz podstawowych figur solowych. Następnie popracujesz nad izolacją mięśni, co zapewni efektowne poruszanie się na parkiecie.  W toku kursu poprzeczka idzie w górę i   kładziony jest nacisk na różne bardziej skomplikowane kombinacje  kroków, podstawy do spinów i piruetów.  Po jakimś czasie będziesz już swobodnie i płynnie przechodzić z jednych elementów w drugie.

 

W co najlepiej ubrać się na zajęcia?

Do tańczenia salsy nie jest potrzebny specjalny rodzaj stroju, jednak powinien on zapewniać swobodę ruchu.  Jeśli chodzi o obuwie, najlepsze są buty taneczne typu sneaker, ale może to być również zwykłe sportowe obuwie niebrudzące parkietu.

 

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Salsę tańczą osoby w różnym wieku. Nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń. Większość uczestników kursów mieści się w przedziale wiekowym od 25 do 65 lat. Na zajęciach panuje bardzo sympatyczna, radosna atmosfera, a ewentualne różnice wieku między uczestnikami danej grupy nie stanowią problemu. Na zajęciach liczy się przede wszystkim wspólna zabawa i satysfakcja ze zdobywania i rozwijania umiejętności tanecznych.

 

Jaki rodzaj salsy wybrać?

SALSA W PARACH - na tego typu zajęciach tańczy się w parach z partnerem lub partnerką. Jeśli nie masz z kim tańczyć, nic straconego! Wiele szkół pomaga znaleźć partnera łącząc w pary, osoby które zapisały się solo (w trakcie zajęć odbywa się zmiana w parach). Zadzwoń do wybranej szkoły i zapytaj. Na tym kursie nauczysz się figur w parach tańczonych w dowolnej kolejności oraz w gotowych zestawieniach.

SALASA SOLO - na tych zajęciach tańczy się bez partnera / partnerki. Nauczysz się podstawowych kroków solowych, tańczonych osobno, ale są one zazwyczaj łączone w krótkie układy. Dodatkowo poznasz wskazówki, co i kiedy robić z własnym ciałem, popracujesz nad własnym stylem i elementami wzbogacającymi taniec, izolacją ruchów oraz popracujesz nad gibkością.  W skrócie - lepiej poznasz swoje ciało, odnajdziesz  w sobie energię i radość życia.

SALSA FOR LADIES - to kurs skierowany dla pań. Na kursie poznasz tajniki stylingu, dzięki któremu zyskasz pewność siebie i swobodę ruchu podczas tańca, bez względu na to czy tańczysz solo czy w parze. Nauczysz się jak eksponować kobiecy wdzięk oraz nabierzesz świadomości własnego ciała ucząc się zmysłowego poruszania nie tylko po parkiecie. Zajęcia Salsa For Ladies to świetna okazja, by popracować nad koordynacją oraz pamięcią ruchową.

SALSA STYLING - to intensywne zajęcia pozwalające poznać prawidłowe techniki salsy, rozwijające kobiece ruchy, poczucie rytmu, koordynację i pamięć ruchową. Uczestniczki tych kursów nabierają pewności siebie i większej otwartości w tańcu, ich ruchy stają się bardziej kobiece. Zajęcia te mają  charakter typowo stylingowy, na których nauczysz się podkreślać piękno i wdzięk kobiecego ciała. Na tego typu zajęciach kładziony jest również nacisk na techniki izolacji, obrotów i stylingu. Bardzo pożyteczne dla osób chcących rozwijać się w tańcu.

SALSA CUBANA - styl salsy wywodzący się z Kuby – bardzo popularny w Polsce i często tańczony na imprezach salsowych (tzw. salsotekach) na całym świecie. Jest to energetyczny taniec dający dużo radości tańczącym go parom. Charakteryzuje się częstą zmianą kierunków tańca – tańczony jest „po kole”. W salsie kubańskiej potocznie nazywanej „cubaną” popularne są tzw. „węzły kubańskie” czyli charakterystyczne kombinacje rąk partnerów. Wykorzystuje się w niej elementy afro oraz rumby kubańskiej.