Ścianka wspinaczkowa jako dyscyplina sportu

17 styczeń / Trening

Wspinaczka jest jedną z bardziej popularnych i prężnie rozwijających się dyscyplin sportu w Polsce i na świecie. Ogromną zaletą wspinaczki jest jej wszechstronny, pozytywny wpływ na organizm oraz dostępność dla szerokiego grona odbiorców w każdym wieku. W całej Polsce powstaje coraz więcej profesjonalnych,  sztucznych ścian wspinaczkowych.

Sport ten rozwija się głównie jako aktywność uprawiana w gronie znajomych, w atmosferze dobrej zabawy, przy bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa, nad którym czuwa wykwalifikowana obsługa ścian wspinaczkowych. Możesz również wspinać się indywidualnie, dzięki różnym możliwościom asekuracji, jak również dostępności wyszkolonych instruktorów w obiektach partnerskich FitProfit.

Wspinanie się to aktywność wymagająca harmonijnej pracy całego ciała i koncentracji, a w pokonywaniu kolejnych metrów w pionie pomoże nam wyczucie równowagi, balansowanie środkiem ciężkości ciała i umiejętność rozsądnego gospodarowania siłami. Jest również  świetnym rodzajem aktywności fizycznej dla dzieci. Wspinaczkę można potraktować jako efektywne ćwiczenie ogólnorozwojowe lub trening uzupełniający dla osób, które na co dzień uprawiają inną dyscyplinę sportu, np. bieganie, kolarstwo czy pływanie. Jest to aktywność, która angażuje do pracy całe ciało: dłonie,stopy, jak i brzuch, barki oraz plecy. Każda kolejna godzina spędzona na panelu wzmacnia chwyt dłoni, który jest bardzo istotnym elementem podczas wspinaczki.

Sesja Q&A

Jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Po przyjściu na ściankę wspinaczkową zostaniesz nauczony zakładania uprzęży, wiązania liny i asekuracji na wędkę, która jest najprostszą i najbezpieczniejszą opcją na początek wspinania. W niektórych miejscach trzeba wcześniej zadzwonić i umówić się na taki instruktaż z trenerem. Po krótkim instruktażu możesz już wspinać się do woli.

 

Czy potrzebuję jakiś specjalny sprzęt?

Do wspinania potrzebujesz sportowego ubrania i wygodnych butów z miękką  podeszwą (np. zwykłe tenisówki czy adidasy). Nie musisz od razu kupować specjalistycznych butów - w większości obiektów możesz wypożyczyć specjalne obuwie do wspinaczki.

Na miejscu wypożyczysz również sprzęt niezbędny do wspinania czyli uprząż wspinaczkową, przyrządy asekuracyjne, liny). Nie musisz inwestować na początku w żaden sprzęt. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą dobre nastawienie :)

 

Czy żeby wspinać się muszę mieć silne ręce?

Niekoniecznie. Na początku drogi wspinania są łatwe i nie potrzebujesz silnych rąk, bo w większości stoisz na nogach. Kluczem do wzmocnienia siły chwytu i rąk jest regularność. Nie musisz też mieć super kondycji – z łatwością znajdziesz trasy o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych wspinaczy.

 

Czy na ściankę wspinaczkową mogę zabrać dziecko?

Oczywiście, na większości ścianek są specjalne strefy do wspinania się dla dzieci powyżej 3 lat.

 

Jakie są rodzaje ścianek wspinaczkowych?

Wyróżniamy dwa rodzaje sztucznych ścianek. Pierwszy to bulderownie, czyli niskie, 3-5 metrowe ścianki otoczone grubym materacem, który chroni Cię przed urazem. Na bulderowniach wspinamy się bez asekuracji linowej, a za nasze bezpieczeństwo odpowiada materac i  ewentualnie stojący za nami partner.

Drugi rodzaj ścianki to wyższe (8-20m) ściany, na których niezbędna jest asekuracja przy użyciu liny. Oba rodzaje ścianek nadają się dla osób początkujących.

Do spróbowania bulderingu nie potrzebne Ci nic, poza sportowym strojem i butami. Buldery to krótkie drogi wspinaczkowe które komponujesz sobie sam (na początku może to być trudne) lub korzystasz z gotowych, ułożonych przez załogę ściany. Z reguły konkretne buldery oznaczone są tasiemkami w tym samym kolorze lub biegną po jednokolorowych chwytach. Zrobić bulder oznacza zacząć od chwytów i stopni startowych i dojść do końcowego chwytu zwanego topem.

Wspinanie się na ściance „linowej” oznacza wspinanie „na wędkę”. To potoczne określenie wspinania z górną asekuracją, czyli sytuacji, kiedy lina idzie od asekuranta do stanowiska u góry ściany i wraca do uprzęży wspinacza. Zadaniem asekuranta jest stopniowe wybieranie luzu powstałego na linie wraz z wędrującym do góry wspinaczem. Odpadając, zawisamy w miejscu, w którym odpadliśmy, lub niewiele niżej. Opanowanie podstaw asekuracji nie powinno Ci zająć Ci dłużej niż godziny. Typowe szkolenie wstępne na ściankach trwa 20-45 minut.