SPALANIE TŁUSZCZU - TRENING SIŁOWY CZY CARDIO? CO BARDZIEJ POMAGA W POZBYWANIU SIĘ ZBĘDNYCH KALORII?

29 marzec / Trening

Po wejściu na wagę przecierasz oczy ze zdumienia i nie możesz uwierzyć w to, co widzisz, po czym szybko pakujesz strój, buty oraz ręcznik i biegniesz na siłownię? Nie jesteś wyjątkiem, pojawienie się niechcianej tkanki tłuszczowej i nadmierny przyrost kilogramów jest prawdopodobnie najczęstszym bodźcem motywującym ludzi do rozpoczęcia swojej przygody treningowej. Osoba, która właśnie podejmuje walkę z kaloriami staje przed sporym dylematem – jak w stosunkowo krótkim czasie uzyskać jak najbardziej optymalne efekty i ponownie mieścić się w stare ubrania?

Przede wszystkim należy pamiętać, że podstawę wszelkiej aktywności fizycznej na siłowni, zwłaszcza odchudzania, stanowi dieta. Nawet najbardziej intensywny trening niepoparty odpowiednim działaniem w kuchni nie przyniesie oczekiwanych efektów. Co więcej, podejście osób starających się o zrzucenie zbędnych kilogramów, które myślą, że jeśli ćwiczą na siłowni, to mogą pozostawić bez zmian swoje nawyki żywieniowe, jest bardzo powszechnym błędem. Pozbywanie się nadwyżki kilogramów odbywa się zazwyczaj dwutorowo. Są osoby, które skupiają się wyłącznie na ćwiczeniach cardio, trenując na bieżniach, stepperach czy rowerach, są też osoby, które skupiają się na wolnych ciężarach, sztangach, hantlach i kettlach. Ćwiczenia tlenowe, czyli na przykład bieganie, wykorzystują tkankę tłuszczową jako źródło energii. Jednak w momencie opuszczenia sali treningowej pozytywny efekt tej formy ćwiczeń się kończy, a proces spalania tłuszczu zatrzymuje się. Inaczej wygląda to w przypadku treningu siłowego, kiedy organizm spala dodatkowe kalorie nawet do 36 godzin od zakończenia wysiłku! Dzieje się tak ze względu na proces regeneracji mikrouszkodzeń powstałych w wyniku dźwigania ciężaru – organizm wykorzystuje zapasy zgromadzone w postaci tkanki tłuszczowej, żeby dać mięśniom energię do regeneracji.

Należy pamiętać, że celem odchudzania nie powinno być redukowanie masy ciała i pozbywanie się kilogramów z wyświetlacza wagi. Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, a długotrwałe treningi cardio mogą powodować przerabianie ich na energię i redukcję tkanki mięśniowej. W procesie odchudzania skupić powinniśmy się na obniżeniu procentowego udziału tkanki tłuszczowej w ogólnej masie ciała. Dlatego nie zapominajmy o ćwiczeń siłowych, które wywierają pozytywny wpływ na metabolizm całego organizmu i pomagają zapobiegać odkładaniu się tkanki tłuszczowej w przyszłości.