TRENING NA CZCZO – CZY POMAGA SZYBCIEJ SCHUDNĄĆ?

04 czerwiec / Trening

Trening na czczo ma tak samo wielu zwolenników, co i przeciwników. To prawdopodobnie jedna z najbardziej spornych kwestii od bardzo długiego czasu w świecie fitness. Obserwując sportowe profile, z pewnością nie umknęło Twojej uwadze, że dla wielu osób trening przed pierwszym posiłkiem to chleb powszedni. Jakie zalety płyną z takiej aktywności i czy ma ona jakieś wady?

Zapewne większość z Was zadaje sobie pytanie, czy trening na czczo wpływa na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Patrząc na to z fizjologicznego punktu widzenia – tak, powinien. Dlaczego? W trakcie snu organizm czerpie energię głównie z tłuszczów. Jeśli od razu po przebudzeniu ruszysz na szybki spacer czy bieg to jest szansa, że Twój organizm nadal będzie korzystał z tego źródła energii. Kolejnym powodem jest to, że ponieważ w nocy nie spożywamy posiłków, to rano w organizmie krąży niewiele glukozy, w związku z czym głównym źródłem energii w trakcie wysiłku stanie się tkanka tłuszczowa.

Warto jednak pamiętać, że wysiłek wykonywany na czczo nie powinien być zbyt długi i intensywny. Polecam raczej sesje aerobów / cardio niż ciężki trening na siłowni. Warto również przed, w trakcie i po treningu wspomóc się preparatami zawierającym aminokwasy rozgałęzione BCAA.

A propos siłowni... Co z masą mięśniową? Nie spalimy jej podczas treningu na czczo? Niespecjalnie, pod warunkiem, że zachowamy odpowiednią intensywność i czas trwania treningu. Zbyt intensywny wysiłek może spowodować, że nasz organizm może wykorzystać jako źródło energii nie tylko tłuszcz, ale też białka (ze względu na niską zawartość glikogenu w organizmie). Jeśli planujesz ostrą sesję z ciężarami, trening interwałowy lub długotrwały i mocny trening cardio, raczej najpierw zjedz posiłek.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonywania treningu na czczo? Moi zdaniem tak. Nie powinny podejmować się go osoby, które słabo się czują kiedy nie zjedzą porannego posiłku, osoby z cukrzycą czy z problemami z żołądkiem (wrzody, stany zapalne).

O czym pamiętać przed pierwszym razem? Dobrze jest przed treningiem na czczo porządnie się wyspać (co najmniej 6–7 godzin). Nie bez znaczenia może także okazać się kolacja poprzedzająca treningowy poranek. Powinna być bogata w węglowodany złożone i białko (np. kasza gryczana z porcją kurczaka i warzywa).

Udało się, masz pierwszy trening na czczo za sobą – jak powinien wyglądać Twój posiłek po i kiedy najlepiej go zjeść? Wybierz taki, który będzie się składał z białek i węglowodanów (np. szejk owocowy na maślance, jajko sadzone z grahamką czy owsianka na mleku z dodatkiem kilku truskawek) i spożyj go 30–60 minut po zakończeniu aktywności. Nie bój się cukrów prostych – po treningu na czczo są wręcz wskazane.

Jak to jest więc z tym treningiem przed pierwszym posiłkiem dnia? Trening na czczo – tak, ale nie dla każdego. Pamiętaj, żeby nie był zbyt intensywny i długi. Weź pod uwagę to, co mówi Twoje ciało! Jeśli podpowiada, że to nie dla Ciebie – posłuchaj go. I najpierw zjedz posiłek, a później idź na trening.